Rok a dva měsíce s radarem: co ukázala data z měření v obci
Tři miliony vozidel. Co za čtrnáct měsíců naměřil radar
Radar v Markvarticích snímá od května 2025 rychlost projíždějících aut v obou směrech — na Českou Kamenici i na Děčín. Povolená rychlost je v místě 50 km/h. Za období od května 2025 do června 2026 se v datech nashromáždilo 3 072 042 vozidel, 389 denních a 9 251 hodinových záznamů. Následující text prochází, co v nich je.
Čtrnáct měsíců, 389 dní
Radar neměřil nepřetržitě. Ze 426 kalendářních dní období zaznamenal 389, tedy 91 procent času; zbytek připadá na výpadky. Dva nejdelší trvaly shodně třináct dní — od 28. května do 9. června 2025 a od 22. dubna do 4. května 2026.
Všechny přepočty „na den“ proto vycházejí z počtu dní, kdy zařízení skutečně měřilo, ne z délky měsíce.
Rytmus roku
Průměrný den měření znamená 7 897 vozidel, tedy 329 za hodinu — zhruba pět a půl vozidla za minutu, pokud se do průměru započítají i noční hodiny.
Rozdíly mezi měsíci jsou přitom znatelné. Nejsilnějším měsícem byl srpen 2025 s 9 605 vozidly denně, nejslabším leden 2026 s 6 167. Mezi nimi je rozdíl 3 438 vozidel na den, tedy 36 procent. Při srovnání stejných měsíců obou let vychází květen 8 569 → 7 516 vozidel denně (−12 procent) a červen 9 254 → 7 630 (−18 procent).
Následující tabulka shrnuje tři hlavní ukazatele měsíc po měsíci:
| Měsíc | Vozidel na den měření | Průměrná rychlost | Podíl nad 50 km/h | |---|---|---|---| | květen 2025 | 8 569 | 46,64 km/h | 21,71 % | | červen 2025 | 9 254 | 46,08 km/h | 18,69 % | | červenec 2025 | 8 675 | 45,11 km/h | 12,13 % | | srpen 2025 | 9 605 | 44,73 km/h | 10,62 % | | září 2025 | 9 063 | 44,09 km/h | 8,52 % | | říjen 2025 | 9 023 | 43,93 km/h | 7,39 % | | listopad 2025 | 7 915 | 43,81 km/h | 6,69 % | | prosinec 2025 | 6 655 | 44,04 km/h | 6,51 % | | leden 2026 | 6 167 | 44,16 km/h | 6,40 % | | únor 2026 | 6 644 | 44,20 km/h | 6,06 % | | březen 2026 | 7 435 | 44,20 km/h | 5,95 % | | duben 2026 | 7 060 | 44,07 km/h | 5,52 % | | květen 2026 | 7 516 | 44,35 km/h | 6,93 % | | červen 2026 | 7 630 | 44,47 km/h | 7,32 % |
Osm z deseti aut je osobních
Za celé období tvořila osobní vozidla 80,8 procenta provozu (2 481 956 vozidel). Následují nákladní vozidla s 11,5 procenta (354 003), motocykly a tříkolky s 3,1 procenta (96 086), zemědělská vozidla a pracovní stroje shodně s 2,0 procenta (62 760 a 60 851) a zbylých 0,5 procenta připadá na ostatní vozidla (16 386).
Skladba dopravy se v čase příliš neproměňovala: podíl osobních aut se po měsících držel mezi 78,0 a 83,3 procenta, podíl nákladních mezi 10,4 a 12,7 procenta.
V absolutních počtech na den měření je pohyb patrnější. Nákladních vozidel projíždělo mezi květnem a říjnem 2025 denně 938 až 1 048, v roce 2026 pak 758 až 923. U zemědělské techniky je rozdíl větší — z 237 vozidel denně v květnu 2025 na 90 v lednu 2026, v posledních měsících kolem 120. Motocykly kolísají mezi 164 (prosinec 2025) a 352 (červen 2025) denně.
Průměrná rychlost: 44,56 km/h
Průměr za celé období, vážený počtem vozidel, je 44,56 km/h. Měsíční hodnoty se vešly do rozpětí 43,81 až 46,64 km/h a v žádném měsíci nepřesáhly padesátku. Nejvyšší byl hned první měsíc měření, květen 2025, nejnižší listopad 2025; mezi nimi je rozdíl 2,83 km/h. Od prosince 2025 se měsíční průměry drží v úzkém pásmu mezi 44,0 a 44,5 km/h.
Podle hodiny dne. Nejrychleji se obcí projíždí v noci. Nejvyšší průměr připadá na hodinu od 1:00 (46,57 km/h), nejnižší na hodinu od 14:00 (44,06 km/h), celý den se tedy vejde do rozpětí 2,51 km/h. Křivka je plynulá: hodnoty stoupají od podvečera do jedné ráno, pak zase klesají a od sedmé hodiny ranní do páté odpolední se drží mezi 44,06 a 44,65 km/h. Noční pásmo od 22:00 do 5:00 má průměr 46,14 km/h, denní od 5:00 do 22:00 pak 44,71 km/h.
Podle dne v týdnu. Nahoře jsou neděle (45,62 km/h) a sobota (45,60), následují čtvrtek (45,04), pátek (44,97), pondělí (44,94), úterý (44,88) a středa (44,82). Víkendový průměr je 45,61 km/h, ve všední dny 44,93 km/h.
Podle směru. Ve směru na Českou Kamenici je průměr 45,37 km/h, ve směru na Děčín 43,70 km/h — rozdíl 1,67 km/h. Ten se drží po celé období: v květnu 2025 to bylo 47,56 proti 45,77 km/h, v červnu 2026 45,44 proti 43,51 km/h. Oba směry mezitím zpomalily zhruba stejně, o 2,1 a 2,3 km/h.
Nad limitem projelo 289 540 vozidel
To je 9,42 procenta ze všech zaznamenaných, v průměru 743 denně. Většina z nich, 263 801 vozidel, jela mezi 51 a 60 km/h. Přes 60 km/h jelo 25 259 vozidel — 0,82 procenta veškerého provozu, v průměru 65 denně a 8,7 procenta ze všech překročení.
Podíl vozidel nad limitem se po měsících pohyboval od 21,71 procenta v květnu 2025 po 5,52 procenta v dubnu 2026, což je nejnižší naměřená hodnota; rozdíl mezi prvním měsícem měření a tímto minimem je 16,2 procentního bodu. V posledních dvou měsících období podíl znovu stoupl na 6,93 a 7,32 procenta. Meziroční srovnání stejných měsíců vychází takto: květen 21,71 → 6,93 procenta, červen 18,69 → 7,32 procenta.
Podobně se proměnila i horní část rozdělení. Vozidel nad 60 km/h připadalo na den měření 189 v červnu 2025 a 92 v červenci 2025, proti 35 v květnu 2026 a 41 v červnu 2026. Jejich podíl mezi všemi překročeními klesl z 11,0 procenta v květnu 2025 na 6,6 až 7,3 procenta v roce 2026.
Podle kategorie vozidla. V průměrný den překračovaly limit nejčastěji pracovní stroje (9,37 procenta), následují osobní vozidla (9,19), motocykly a tříkolky (8,99), nákladní vozidla (8,91), zemědělská vozidla (8,09) a ostatní (5,92). Mezi nejvyšší a nejnižší kategorií je 3,45 procentního bodu.
Srovnání prvních tří měsíců měření s posledními třemi ukazuje u všech kategorií podobný posun: osobní vozidla ze 17,39 na 6,67 procenta, pracovní stroje z 16,57 na 7,31, nákladní vozidla z 16,53 na 6,64, motocykly z 16,17 na 7,35, zemědělská vozidla z 15,45 na 6,41 a ostatní ze 13,72 na 5,40.
Podle dne v týdnu. Nejvíc vozidel nad limitem připadá na sobotu (901 za den), následují pátek (810) a neděle (768); nejméně jich je v úterý (654). U osobních vozidel, přepočteno na podíl z projetých aut, je rozdíl mezi víkendem a zbytkem týdne výraznější — sobota 11,45 a neděle 10,82 procenta proti 8,04 až 8,85 procenta ve všední dny.
Jak vypadal běžný den. Prostřední den měření znamená zhruba 550 vozidel nad limitem. Z 389 dní jich 84 přesáhlo tisíc a 15 dokonce dva tisíce, naopak 70 dní zůstalo pod čtyřmi sty. Všech 84 dní s více než tisícem vozidel nad limitem přitom spadá do rozmezí květen až září 2025: v květnu 26 dní z 27 měřených, v červnu 21 z 21, v červenci 22 z 31, v srpnu 12 z 21 a v září 3 z 30. Od října 2025 se taková hodnota v datech neobjevuje.
Podobně vypadají hodinové průměry. Za celé měření bylo 142 hodin, kdy průměrná rychlost všech projíždějících vozidel přesáhla 50 km/h — z toho 75 hodin připadá na květen 2025 a 34 na červen 2025. Na zbývajících dvanáct měsíců tedy zbývá 33 hodin.
Rekordy
Nejvyšší naměřená rychlost je 137 km/h a radar ji zaznamenal ve třech různých měsících: v červnu a červenci 2025 a v dubnu 2026. Měsíční maxima se jinak pohybují od 105 km/h (květen 2026) po zmíněných 137.
Nejvíc vozidel nad limitem za jediný den — 2 446 — připadá na sobotu 21. června 2025; 327 z nich jelo přes 60 km/h, což je rovněž nejvyšší denní hodnota. Nejméně, 210 vozidel, zaznamenal radar ve středu 31. prosince 2025.
Nejvyšší denní průměr rychlosti, 48,74 km/h, patří neděli 25. května 2025, hned za ní je sobota 24. května s 48,59 km/h. Nejnižší denní průměr, 42,00 km/h, připadá na středu 17. září 2025.
V hodinovém rozlišení je nejvyšší hodnota 57,77 km/h, a to v první hodině po půlnoci 20. května 2025. Nejnižší, 35,32 km/h, ve středu 25. února 2026 mezi devátou a desátou dopoledne.
Poznámka k datům: měření pochází z radaru v Markvarticích, který snímá oba směry průjezdu; povolená rychlost v místě je 50 km/h. Zpracované období je květen 2025 až červen 2026, radar měřil 389 ze 426 dní. Data pochází z Dopravního dashboardu MM Děčín.